Podatek solidarnościowy w JSW S.A.

Udostępnij

1. Rząd przyjął 10 lipca 2023 r. nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., która wprowadza m.in. wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. Ale nakłada ona też specjalny podatek od nadmiarowych zysków dla przedsiębiorstw działających w sektorze węglowym (podatek solidarnościowy). Taka nadzwyczajna danina,  ma być jednorazowym środkiem redukującym niespodziewane i nadmierne zyski sektora energetycznego wywołane wzrostem cen nośników energii w wyniku wojny w Ukrainie. Zwróćmy uwagę na zwrot: „ma być jednorazowym środkiem”.
2. Wymóg wprowadzenia tej daniny przewidziało unijne rozporządzenie Rady Europy. Przewidziano, że obejmie sektor ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla oraz rafinacji. W Polsce dotąd podatek od nadmiarowych zysków wprowadzono tylko na gaz ziemny oraz – co nie było wymagane rozporządzeniem – na energię elektryczną. Nie pojawił się nawet projekt objęcia nim sektora paliwowego.
3. Wynik głosowania poselskiego za ustawą: 436 za, 5 przeciw, 10 wstrzymało się. Jest to jednocześnie odpowiedź na pytanie jak skuteczne są obecne petycje do posłów aby wstrzymać tą ustawę. Nie ma szans na to i szkoda tylko papieru.
4. Ustawa trafia do Senatu RP, który ograniczył grono płatników od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu do JSW S.A. Ustawę skierowano do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. To na dzień dzisiejszy tyle o ustawie.
5. Właścicielem JSW S.A. jest Skarb Państwa (55,16% akcji), który ma absolutną moc decyzyjną co do strategii przedsiębiorstwa, obejmującą również sposób podziału zysku. Walne zgromadzenie akcjonariuszy JSW S.A. (czyli Skarb Państwa), pomimo dużego nacisku ze strony udziałowców mniejszościowych, podjęło decyzję o przeznaczeniu całości zysku z 2022 r. na kapitał zapasowy, a tym samym braku wypłaty dywidendy. Czyli wiemy, kto tu rozdaje karty.
6. To bolesne ale podatek solidarnościowy jest nieunikniony. Pytanie jedynie brzmi czy właściciel czyli Skarb Państwa, podzieli się zyskiem z pracownikami JSW S.A. W tym celu reprezentatywne organizacje związkowe, w tym ZZ Kadra, działające w JSW S.A., wszczęły spór zbiorowy dotyczący wypłacenia pracownikom JSW S.A. 15% netto wartości kwoty podatku solidarnościowego (dokument poniżej). To jedyny sposób aby docenić tych, którzy ten zysk wypracowali czyli pracowników JSW S.A. Ze strony pracowników JSW S.A. liczymy na wsparcie naszych działań. Pamiętajmy: spokój i skuteczność. Plus wyjazd do Warszawy.

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

2 komentarze do “Podatek solidarnościowy w JSW S.A.

  1. Podstawowa kwestia to niezgodność tego planowanego podatku z obowiązującymi w naszym kraju przepisami i zasadą Lex retro non agit.

    Spółka nie może w bieżącym roku zostać obciążona podatkiem za zysk wypracowany w roku poprzednim. Zgoda na takie postępowanie rodzi niebezpieczny precedens, dziś JSW a jutro każdy z nas może stać się obiektem represji polityków. W tym miejscu nie trudno wyobrazić sobie sytuację wprowadzania kolejnych podatków za zdarzenia przeszłe. Dziś otrzymacie nagrody a w przyszłym roku pojawić się może podatek od nadmiarowych nagród i znaczną część będzie trzeba zwrócić.

    Nie ma zgody na tworzenie wadliwych przepisów prawa w tym w szczególności w kwestii podatkowych.
    I tutaj rola związków aby broniły nie tylko interesu spółki, bo na zarząd nie można liczyć, ale także zwykłych ludzi.

Komentowanie zostało wyłączone.