Czy możliwe są w KWK „Pniówek” karty płatnicze zamiast bonów żywieniowych?

Udostępnij

W Polskiej Grupie Górniczej zmieniają się zasady realizacji posiłków profilaktycznych, czyli tzw. bonów żywieniowych. Wartość posiłku na dniówkę w przypadku pracowników dołowych oraz zakładów przeróbki węgla jest zbliżona do jego wysokości w JSW S.A. i wynosi 18,90 zł. Dotychczas stosowane papierowe bony żywieniowe w formie papierowej zastąpione zostaną kartami płatniczymi – przy współudziale banku PKO Bank Polski SA.

Jakie są plusy kart?

Według autorów projektu pracownik nie ponosi żadnych kosztów użytkowania karty. Okres ważności karty to cztery lata i do tego okresu ważne będą środki na karcie. Karta posiada indywidualny kod PIN, który działa właściwie tak samo jak w przypadku np. kart kredytowych czy debetowych. Dodatkowo karta posiada możliwość szybkiej blokady w razie zagubienie lub kradzieży z gwarancją zachowania prawa do zgromadzonych środków oraz  bezpłatną możliwość sprawdzenia stanu karty w bankomatach.

W przypadku karty nie będzie limitu liczby ją obsługujących placówek gastronomicznych  oraz sklepów, a pracownik będzie mógł skorzystać z karty w placówkach gastronomicznych i sklepach wyposażonych w terminale płatnicze.

I najważniejsze pytanie – czy karty płatnicze zamiast bonów żywieniowych są możliwe do wprowadzenia w KWK „Pniówek”?

W dniu 17.04.2018 r. nastąpiło otwarcie ofert na dostawę bonów (kuponów) żywieniowych, uprawniających do pozyskania produktów w celu przyrządzania posiłków profilaktycznych dla pracowników KWK Pniówek, w okresie 12 miesięcy od daty zawarcia umowy. Niestety pierwszy zapis specyfikacji technicznej przetargu mówi wprost – przedmiotem zamówienia są bony (kupony) żywieniowe w formie papierowej. Oznacza to, że biorąc pod uwagę prawdopodobny czas potrzebny na rozstrzygnięcie przetargu, do połowy przyszłego roku czekają nas nadal bony żywieniowe. Bez względu na to, która firma wygra przetarg. Kończącą się wkrótce umowa na dostawę bonów żywieniowych blokuje również możliwość przygotowania i rozstrzygnięcia nowego przetargu – według obowiązującego prawa zamówień publicznych, z nową specyfikacją techniczną uwzględniającą możliwość stosowania kart płatniczych. Takie są fakty dotyczące obecnej możliwości wprowadzenia bonów żywieniowych w KWK „Pniówek”. Należy jednak wyciągnąć wnioski na przyszłość i obserwować jak karty płatnicze sprawdzą się w PGG.

 

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij