Jakie zwolnienia przysługują pracownikowi w związku z służbą wojskową?

Udostępnij

Urlop bezpłatny dla żołnierzy służby dobrowolnej, WOT i w przypadku ćwiczeń.
1. W przypadku osób powołanych do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres szkoleń realizowanych w ramach tej służby – i to bez wniosku pracownika. Urlopu udziela się na szkolenie podstawowe w wymiarze do 28 dni oraz na szkolenie specjalistyczne w wymiarze do 11 miesięcy.
2. Nieco inaczej zaś wygląda kwestia urlopu bezpłatnego pracownika powołanego do WOT, czyli obrony terytorialnej. W przypadku służby pełnionej rotacyjnie (z wyjątkiem służby pełnionej jednorazowo w czasie lub w dniu wolnym od pracy) pracodawca udziela takiemu pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres trwania tej służby. W tym przypadku niezbędny jest wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego, chyba, że stawiennictwo do służby ma być natychmiastowe (wówczas wniosek „zastępuje” zawiadomienie szefa wojskowego centrum rekrutacji).
3. Te same zasady, co w przypadku pełnienia służby w WOT stosuje się do pracowników powołanych na ćwiczenia wojskowe. A zatem również i w tym przypadku pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika, chyba, że są to ćwiczenia jednodniowe realizowane w czasie lub w dniu wolnym od pracy.
Zwolnienie dla pracownika powołanego do czynnej służby wojskowej (w tym WOT)
Na wniosek pracownika powołanego do czynnej służby wojskowej pracodawca musi udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w wymiarze:
2 dni – w przypadku zasadniczej służby wojskowej, np. dobrowolnej, oraz służby w rezerwie (lecz w tych przypadkach zwolnienia nie udziela się przy służbie w trybie natychmiastowego stawiennictwa),
1 dnia – w przypadku służby terytorialnej (WOT), jeśli ten pełnił służbę rotacyjnie, jednorazowo, nieprzerwanie przez okres co najmniej 30 dni.
Zwolnienie to nie dotyczy pracowników, którzy „odchodzą” do zawodowej służby wojskowej (stosunek pracy wygasa z dniem stawienia się do tej służby).
Przepisy nie określają, w jakiej formie należy złożyć wspomniany wniosek, dlatego też może on być nawet ustny (chyba że innej formy wymaga obowiązujący u danego pracodawcy, np. regulamin pracy). Przepis nie wymaga też dodatkowego udokumentowania prawa do zwolnienia.
Przepisy nie określają także konkretnego terminu wykorzystania tego zwolnienia. Jednak przy czynnej służbie wojskowej takie zwolnienie powinno przypadać w okresie od momentu stawiennictwa do służby. W praktyce można je wykorzystać np. na przygotowanie się do służby, załatwienie spraw osobistych przed rozpoczęciem służby itp.
Natomiast w przypadku WOT zwolnienie przypada po zakończeniu służby i raczej powinno zostać wykorzystane w najbliższych dniach po jej zakończeniu. Moim zdaniem pracownik powracający ze służby terytorialnej ma prawo do zwolnienia za każdym razem, gdy podejmuje dłuższą służbę obejmującą minimum 30 dni.
Opisane tu zwolnienie jest bezpłatne, chyba, że prawo do wynagrodzenia za ten czas przewidują korzystniejsze wewnątrzzakładowe przepisy płacowe albo pracodawca zdecyduje się na własny koszt je wypłacić. W tym przypadku pracownik nie ma prawa do rekompensaty kosztów utraconych zarobków (która to rekompensata przysługuje w przypadku zwolnienia na stawienie się przed komisją wojskową).

 

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij