Gwarancje pracownicze w JSW S.A. – co to oznacza?

Udostępnij

Od dnia 31.03.2021 w JSW S.A. na zasadzie porozumienia stron, zaczęły obowiązywać na kolejne dziesięć lat gwarancje zatrudnienia. Obejmują one wszystkich pracowników JSW S.A., łącznie z administracją i pracownikami powierzchni.
Najważniejszym zabezpieczeniem gwarancji jest zobowiązanie pracodawcy do wypłaty odszkodowania, w przypadku ich niedotrzymania. Odszkodowanie w wysokości odpowiadającej iloczynowi przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (z wszystkimi elementami płacowymi jak Barbórka, 14-tka, węgiel) w roku poprzedzającym rozwiązanie i liczby miesięcy, które pozostają do upływu okresu gwarancji zatrudnienia. W przypadku pracowników administracji odszkodowanie nie przekroczy 60-ciu miesięcznych średnich wynagrodzeń JSW S.A.
Zakładając, że w 2019 r. wysokość średniej pensji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wyniosła 10 788 zł brutto miesięcznie (statystyka jak zwykłe nieco kłamliwa) i przyjmując ilość 120 miesięcy (10 lat gwarancji) oraz 22 236 pracowników JSW S.A. suma zabezpieczenia na starcie wynosi około 28 mld zł. To olbrzymia kwota, która oczywiście z upływem czasu będzie maleć. Należy jednak założyć, że JSW S.A. będzie prawdopodobnie zmuszona zabezpieczyć środki na ewentualne odszkodowania.
Oczywiście nadal będzie można zwolnić pracownika, tak jak dotychczas. Przyczyną jednak musi być jego wina (ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych lub nadmierna absencja), zgoda pracownika na wypowiedzenie, przejście na emeryturę/rentę lub zbieg nieszczęśliwych okoliczności.
Zawarte gwarancje nie wykluczają ewentualnych podwyżek wynagrodzeń. Może to nastąpić w formie doraźnej lub poprzez wprowadzenie nowego układu zbiorowego pracy w JSW S.A. W przypadku pytań dotyczących zawartego porozumienia zapraszamy do kontaktu z ZZ Kadra.

Jakie wnioski można wyciągnąć z zawartych gwarancji?
1. Rządzący zakładają istnienie JSW S.A. w okresie minimum dziesięciu lat. Inaczej nie byłoby zgody na ewentualne odszkodowanie. Wiąże się to z wpisaniem węgla koksowego na listę surowców strategicznych i planów polskiej strategii energetycznej. W kraju mają powstać trzy elektrownie atomowe (technologię zapewni USA) i sieć energetyki wiatrowej na morzu. Wymagać to będzie dużej ilości stali (chociaż przy budowie Baltic Pipe rurociąg dostarcza niemiecki producent) i tym samym zapewni zbyt JSW S.A. Do czasu ich powstania, energetyka w Polsce opierać się będzie na elektrowniach gazowych z dostawami amerykańskiego gazu (i ewentualnie rosyjskiego). Postawienie na technologię i dostawy z USA to cena, jaką Polska płaci za bezpieczeństwo militarne i polityczne oraz obecność armii amerykańskiej w naszym kraju.
2. Rząd zakłada, że JSW S.A., w przeciwieństwie do PGG, przynosić będzie zyski, stąd zawarte porozumienie stanowi pewną inwestycję. Aktywa węglowe tj. kopalnie i elektrownie oparte na węglu energetycznym trafić mają do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Agencja pełnić będzie analogiczną funkcję jak oddział covidowy czyli będzie umieralnią. Wygaszanie aktywów węglowych prawdopodobnie nastąpi zdecydowanie szybciej niż zakładany rok 2049. Do tego czasu Agencja będzie zasilana zastrzykami pieniężnymi, takimi jak ostatnia pożyczka w wysokości miliarda złotych, która trafiła do PGG. Pieniądze na te doraźne zastrzyki finansowe pochodzić będą z budżetu, zasilanym środkami z podmiotów takich jak JSW S.A. Może to być tzw. „danina solidarnościowa” lub inna forma podatku. Inwestycja w JSW S.A. zwróci się z nawiązką w postaci środków, które popłyną z budżetu JSW S.A. Pamiętajmy, że już był taki plan przy budowie bloku energetycznym w Ostrołęce (strata 1,8 mld zł). Pan Krzysztof Tchórzewski, domniemany pomysłodawca tej idei, pełni obecnie funkcję doradcy Prezesa Rady Ministrów.
3. JSW S.A. stanowi ostatnią spółkę węglową w Polsce, która ma przed sobą przyszłość. Tym samym stanowi miejsce, w którym warto pracować i zarabiać. Należy oczekiwać w JSW S.A. prób alokacji pracowników pozostałych spółek węglowych na wszelkich szczeblach pracowniczych. Może to nastąpić w formie pojedynczych lub/i masowych przejść. Nie bez przyczyny w poszczególnych kopalniach PGG pracują zespoły mające ocenić możliwość eksploatacji węgla koksowego. Pamiętajmy też o tym, że PGG stanowi o wiele mocniejszy podmiot polityczny niż JSW S.A., z lepszymi kontaktami u rządzących.
4. Zarząd udzielając gwarancji w JSW S.A., pomimo trudnych warunków ekonomicznych, wykazał się dużą odwagą i rozwagą. Nastąpiło to w momencie, kiedy w PGG trwają próby zawarcia podobnego porozumienia, w którym prawdopodobnie brak będzie gwarancji dla pracowników administracji i powierzchni oraz ewentualnego odszkodowania. Tym samym, w przypadku ewentualnych niepokojów społecznych w JSW S.A., nie ma co liczyć na solidarność górniczą. Zawiść nie buduje wspólnoty…

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij