Rzeźnia ratowniczych przywilejów?

Udostępnij

Jak wszystkim wiadomo, w JSW S.A. trwają obecnie prace nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP). Zwieńczeniem tych prac będzie uzyskanie zgody właściciela na wdrożenie propracowniczego ZUZP-u, gwarantującego przywileje pracowników spółki.

Jakie są cele w ZUZP-ie reprezentatywnych związków zawodowych i współpracujących z nimi organizacji związkowych można dowiedzieć się z ostatniego biuletynu reprezentatywnych związków zawodowych – link tutaj. Jednym z  tych celów jest dodatkowy urlop zdrowotny dla pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Związki reprezentatywne, w tym ZZ Kadra, chcą należycie docenić trud pracowników ZPMW – tego ważnego ogniwa procesu technologicznego. Nad interesami pracowników ZPMW czuwa również ZZ Przeróbka – zgodnie ze swoją nazwą, współpracując przy tworzeniu ZUZP-u z związkami reprezentatywnymi.

Zadaję sobie pytanie dlaczego nie ma tam przedstawicieli ratowników górniczych? Można powiedzieć, że ZUZP to najważniejszy z punktu widzenia pracownika dokument w JSW S.A., regulujący wysokość zarobków, dodatków płacowych i przywilejów górniczych na najbliższe lata. A ratownicy górniczy to grupa zawodowa posiadająca wiele przywilejów – częste jubilaty, dodatki płacowe, korzystny przelicznik emerytalny. Ale jest też druga strona medalu – kiedy dochodzi do ekstremalnej akcji ratowniczej, a takie zdarzały się w JSW, przychodzi czas zapłaty za te przywileje. I przy negocjacjach prowadzonych przez zdecydowaną większość związków zawodowych związanych z ZUZP-em brak jest przedstawicieli ZZ Ratowników Górniczych. Wręcz przeciwnie, ich współpraca z ZZ Jedność wygląda jak sabotaż tych negocjacji. Jak to wróży na przyszłość? Niech pewnym memento będzie historia z dawnej kopalni KWK „Krupiński” – wiszące tam ogłoszenie o naborze do Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego i całkowity brak chętnych do tego.

Zbliża się czas obchodów związanych z Dniem Górnika, barbórek, w tym również ratowniczych. Myślę, że siedząc w ławach nad kuflem piwa powinni zadać sobie pytanie – czy nie są stadem lwów prowadzonych na rzeź przez osły?

 

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

4 komentarze do “Rzeźnia ratowniczych przywilejów?

  1. Na krupinskim brak chętnych nie był spowodowany związkiem tylko z powodu kierownika stacji ponieważ wiekszego …uja nawet murzyn nie ma w porownaniu jakim był kierownik na krupinskim

    • Nie znam szczegółów, natomiast jest to fakt, że brak było chętnych. I kolejne pytanie – skąd wywodzi się obecny przewodniczący ZZ Ratowników Górniczych.

  2. Artur Fildeżydobach dlaczego przez dekady nikt nie narzekał na przywileje ratowników. Dlaczego teraz? Polityczna zasłona jak aborcja? Znowu chcecie sprzedać załogę ?

    • Nie znam odpowiedzi na pytanie dlaczego nikt nie narzekał na przywileje ratowników. Ale to też subiektywna Pana opinia, że nikt nie narzekał. Natomiast artykuł dotyczył tego, że żaden z przedstawicieli ZZ Ratowników Górniczych nie uczestniczy w negocjacjach dotyczących ZUZP-u, między innymi w zakresie przywilejów ratowników. Osobiście darzę szacunkiem pracę ratowników i uważam, że należy im się gratyfikacja za ich pracę. Problem dotyczy natomiast polityki ZZ Ratowników Górniczych. Natomiast nic mi nie wiadomo na temat sprzedaży załogi. Ani aborcji 😉 Fildeżydobach? O ile mi wiadomo zostałem ochrzczony kropidłem a nie scyzorykiem – w temacie żydobach 🙂

Komentowanie zostało wyłączone.