Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy JSW S.A. – fakty a nie plotki

Udostępnij

Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP) w JSW S.A. z punktu widzenia praw pracowniczych jest obecnie sprawą priorytetową. Można powiedzieć, że jest to pewna forma konstytucji gwarantującej funkcjonowanie przepisów na linii pracownik – pracodawca, określającej m.in. warunki pracy i płacy, inne świadczenia związane z pracą, tryb rozstrzygania sporów wynikających ze stosunku pracy, tryb rozstrzygania sporów dotyczących czasu pracy i inne. Integralną częścią  ZUZP-u jest regulamin wynagradzania czyli to, co z punktu widzenia pracownika stanowi jego motywację do pracy – zarobek. Wypracowanie i podpisanie korzystnego dla pracowników JSW S.A. ZUZP-u będzie sukcesem dla pracownika jak i związków zawodowych uczestniczących w tych negocjacjach.

Doświadczenia z roku 2015 – czasu strajku w JSW S.A. i konsekwencja tych wydarzeń, nauczyły reprezentatywne związki zawodowe determinacji w osiągnięciu najważniejszego celu – nowy ZUZP w JSW S.A. musi być propracowniczy i gwarantować godziwy zarobek pracownikom JSW S.A. oraz możliwość jego wzrostu. Nie ma innej możliwości. 

Dlatego uważamy, że zamieszanie związane z negocjacjami nad ZUZP-em – newsy i plotki jakoby reprezentatywne związki zawodowe, w tym ZZ KADRA, wycofały się z negocjacji lub reprezentują stronę pracodawcy nie służą niczemu innemu jak tylko niepotrzebnemu konfliktowi. 

Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej JSW S.A. pan Daniel Ozon został delegowany do dalszego czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu JSW, od dnia 9 września 2017 roku do dnia 8 grudnia 2017 roku włącznie, jednak nie dłużej niż do dnia powołania prezesa zarządu JSW. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że do tego dnia zostanie opracowany w całości nowy projekt ZUZP-u i przedstawiony do akceptacji wśród załogi JSW S.A. Można tak stwierdzić, ponieważ grupa negocjacyjna związków zawodowych składająca się z KADRY, Solidarności, Federacji ZZG, Kontry, Solidarność 80, Przeróbki mają projekt ZUZP-u ukończony w 70%. Trzeba też stwierdzić, że powstała również druga grupa negocjacyjna – na dzień dzisiejszy nie uzgodniono w niej preambuły do ZUZP-u.

Nasza informacja służy do przedstawienia faktów związanych z pracami nad ZUZP-em a nie dyskredytacji jakiejkolwiek organizacji związkowej lub osoby. Uważamy, że zgodnie z przysłowiem zgoda buduje a niezgoda rujnuje. Prace nad nowym ZUZP-em to ciężka organizacyjnie praca a nie nowy odcinek „Gry o tron”.

Konflikt i nieustanne zamieszanie związane z negocjacjami nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy jest tylko źródłem niepotrzebnej agresji, plotek i niepokojów wśród załogi i nie służy osiągnięciu nadrzędnego celu – zawarciu przy akceptacji załogi propracowniczego ZUZP-u w JSW S.A. Mówiąc potocznie, to, że ktoś zmienia w ciągu dnia kilka razy bieliznę nie spowoduje, że urośnie mu większe przyrodzenie.

Artur Fildebrandt

 

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

13 komentarzy do “Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy JSW S.A. – fakty a nie plotki

 1. Brawo Artur ta druga grupa nie dojdzie do słowniczka a nowy układ z którego załoga JSW będzie zadowolona zostanie podpisany wystarczy jak go podpiszą tylko reprezentatywne organizacje .Oj Ratownicy marnie Was widzę!

  • Pozdrawiam
   Zobaczysz jak te jedyne związki ci poszykują tzw” konstytucję” , Zarobki obniżone, fundusz płac mniejszy o 350 milionów. Stosunek pracy z pracodawca będzie jasny. Dozór bez prawa do gadania; godz. pracy elastyczne, szefowie działów na kontraktach” praca sezonowa” , Administracja poza układem, a ratownicy wróca na oddziały i ciekawe kto nas będzie ratował jak co. większość dod. do ratowników nadużywał dozór bo nic nie robili i korzystali : nadsztygarki i kierowniki. a przypominam jak ZUZP nie wejdzie to do funduszu płac wraca 700 baniek. My załoga poswięciliśmy się by ratować tą spółkę a oni jeszcze teraz nas wydoją -REPREZENTATYWNI . Zapytaj ile wróci do funduszu płac.

   • Proszę poczekać na projekt – wtedy będzie Pan miał prawo do ewentualnej krytyki, teraz Pana słowa są bez oparcia w faktach.

   • Miejmy nadzieję, że nie będzie nigdy takiej potrzeby. Komentarz niepotrzebnie rozgrzał emocje, proszę o stonowanie nastrojów.

 2. witam
  Jeśli chodzi o godz. pracy to nas tak poszykują,że będziemy robić do bólu, i się nie odezwiesz. Podpiszą zgodę na 6 dniowy tydzień pracy w razie kryzysu. ch…. ich bierze bo pracownicy wygrywają po 8 tys. w sądach za nadgodziny. Nie wiedza jak ugryźć soboty i niedziele a w spółce nie fedrują Myślę ,że ministerek ich postraszył i podpisza taki układ by podobny wszedł w PGG a gdzi im tam do nas. Jak ratownicy z nimi nie weszli w układy to tam musi być coś nie tak. To tej grupie najbardziej zależało żeby się dogadać, bali się, że potracą. A solidaruchy z rządem muszą pokazać sukces. Ja się z Kadry wypisuję jak jebną bubla. Czas pokaże ale ostatnie czasy pokazują, że jednośc walczy tylko o pracoowników, a ta reszta ma firemki i nas sprzedaja, patrz n naszych.

  • Zakładam, że gdy okaże się, że Kadra wypracuje dobry układ wtedy mogę liczyć na zaproszenie na piwo z Pana strony 🙂

 3. Mario
  Ciekawe jak będziemy motywować załogę jak będzie system motywacyjny. Jednośc bedzie nas po sądach ciagać o mobing, a ciebie czy mnie jak szef wezwie to ciekawe komu pójdziesz się poskarżyć . ta reszta se poradzi. Zobaczysz jak beda liczyc urlopy czy chorobowe w nowym układzie. Ludzie już liczą, że po nowym roku szychta urlopowa zaś wzrośnie. jak ich w ciula zrobią to nie będa robic bo to pierdo… a my będziemy rozliczani, a fachowców juz nie ma za dużo, jak to reprezentatywne spier….. to mamy przejeb…. . martwi mnie to ,że ograniczyli ten zespół roboczy bo wszyscy by na ch….. się nie zgodzili a tak bedzie na Kadrę i na reszte nacisk rządu a ludzie do nas beda mieli pretensję co im powiemy . A zanim cos napiszesz to [pomyśl ratownictwo jest dobrowolne też jestem. jak się coś stanie to kogo poślesz, a schodzimy coraz niżej, jak poślą do acji samych z przewozu lub z taśmowego czy szybowego to ciekaw co oni zrobią. Nie życze ci zebys kiedys potrzebował ich pomocy lub ktos z twoich bliskich. Mam teraz chlopów z Krupka to opowiadali jak u nich bylo w 2011, nie chciąłbym żeby po naszych szli ludzie co nie zarabiają i mają to w dupie, Jak zlikwidują jubilaty i przelicznik to z dozoru nikogo nie będzie w ratownictwie. Ja pier…. jeżdzić do Wodzisławia sie wkur… za fryyy.

  • Panie Michale, temat ratownictwa jest tematem skomplikowanym i trudnym, będzie jednak ten temat wypracowany w nowym ZUZP-ie.

 4. Mario
  Moim zdaniem jak |ZUZP ma byc wprowadzony bez szkody, to niech zrobią nasi kampanie, niech zareklamują co da załodze, a oni się tylko tłumaczą po tym co jedność opublikuje, jak maja argumenty to niech się nie wstydzą niech pokażą załodze co tam fajnego wynegocjowali. obawiam się , że tam nic nie ma, tylko powód to tłumaczenia się. A wegiel będzie po 1000- ciekawe jak załodze powiedza ,że ją sprzedali jak bedzie gorzej niż przed porozumieniami , które nasi podpisali.
  Myślę,że administrator to skasuje ale niech zapamięta co napisałem- Dozór i załogaodpowiedzialnych rozliczy tak jak po strajku.

  • Jak napisałem – projekt ZUZPu będzie przedstawiony załodze – proszę o więcej wiary w możliwości negocjacyjne związków zawodowych uczestniczących w pracach nad ZUZP-em. A odpowiedzialność jest drugą stroną medalu jakim jest decyzyjność.

Komentowanie zostało wyłączone.