Zaliczenie służby wojskowej do emerytury górniczej – musisz się sądzić!

Udostępnij

Jak wygląda kwestia wliczenia służby wojskowej do stażu pracy w warunkach szczególnych wymagana do obliczenia emerytury górniczej czy pomostowej?

Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą, w tym w szczególności zgodnie z treścią uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2013 r., sygn. akt II UZP 6/13, czytamy, że: „czas zasadniczej służby wojskowej odbytej w okresie obowiązywania art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 1974 r., zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach, o ile pracownik po zakończeniu odbywania służby został zatrudniony w tych samych warunkach przez pracodawcę, u którego był zatrudniony w chwili powołania do służby. Warunki powrotu pracownika do poprzedniego zatrudnienia po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w okresie od 29 listopada 1967 r. do 5 sierpnia 1979 r. określał art. 106 ust. 1 ww. ustawy”.

Wedle wspomnianych przepisów zakład, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do zasadniczej służby wojskowej, był obowiązany do zatrudnienia go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz zaszeregowania osobistego, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z tej służby pracownik zgłosił swój powrót do zakładu w celu podjęcia zatrudnienia.

Z powyższego wynika, że pracownikowi zatrudnionemu przed powołaniem do służby wojskowej w szczególnych warunkach (I kategoria zatrudnienia w tamtym okresie), który po zakończeniu służby ponownie podjął pracę na tym samym stanowisku, okres ten podlega wliczeniu do okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Powyższe odnosiło się również do sytuacji, w której po powrocie do pracy pracownik podjął się wykonywania innej pracy (również zaliczanej do kategorii prac wykonywanych w szkodliwych warunkach), wówczas okres tej służby pomimo zmiany stanowiska pracy jest zaliczany do okresu wymaganego do uzyskania wcześniejszej emerytury.

Zatem okres od dnia 1.09.1979 r. podlega zaliczeniu, do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym pracownik podjął pracę, w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z kodeksu pracy oraz z przepisów szczególnych. Regulacja ta została wyeliminowana z obrotu prawnego dopiero na skutek wejścia w życie art. 1 pkt 39 ustawy z 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmianie ustawy o służbie zastępczej.

Mimo jednak powyższej, ugruntowanej już linii orzeczniczej ZUS konsekwentnie nie stosuje się do dorobku judykatury i wykładni przepisów. Cyklicznie odmawia bowiem zaliczenia okresu służby wojskowej do lat pracy w warunkach szczególnych. Tym samym ubezpieczonym pozostaje dochodzenie swoich roszczeń poprzez odwołanie od decyzji ZUS. Czyli szukasz prawnika, zbierasz dokumenty i zapraszamy do sądu.

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij