Koronawirus: Pytania i odpowiedzi – kwarantanna a izolacja.

Udostępnij

Jaka jest różnica pomiędzy kwarantanną, a izolacją?
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zagrożenie. Izolacja natomiast, to odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu w kierunku koronawirusa jest dodatni. Uwaga! Obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (czyli tzw. ozdrowieńcy).
Czy szkoła może nałożyć kwarantannę na uczniów?
Szkoła nie może na nikogo nałożyć kwarantanny, może jedynie poinformować o przejściu na zdalną formę nauczania dla całej klasy lub szkoły oraz przekazać ogólną informację sanepidu dotyczącą zakresu objęcia uczniów kwarantanną. Decyzje o kręgu osób poddanych kwarantannie są podejmowane przez inspektora sanitarnego.
Czy organ inspekcji sanitarnej musi mi wydawać zaświadczenie o objęciu kwarantanną?
W przypadku objęcia przez organy inspekcji sanitarnej osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, informację o tym umieszcza się w systemie teleinformatycznym. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
Jakie dokumenty powinienem przekazać pracodawcy w czasie przebywania na kwarantannie lub izolacji?
Po skierowaniu przez właściwą jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę lub izolację masz obowiązek niezwłocznie poinformować o tym swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo. W terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, musisz przedłożyć pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Niniejsze oświadczanie jest do pobrania w Dziale Zatrudnienia Kopalni.
Miałem kontakt z osobą chorą. Ile dni muszę przebywać na kwarantannie?
Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni – przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie. W przypadku, gdy w czasie kwarantanny wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
Miałem kontakt z osobą chorą. Przebywam na kwarantannie. Czy muszę wykonać test na koronawirusa?
Jeżeli nie masz niepokojących objawów nie będziesz miał wykonywanego testu na koronawirusa. Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni.
Mam pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przebywam na izolacji domowej. W jej trakcie wystąpiły u mnie objawy koronawirusa, których wcześniej nie miałem. Ile dni potrwa izolacja?
W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów (przy czym ostatnie 3 dni muszą być bez objawów infekcji).
Mam pozytywny wynik testu na koronawirusa, przebywam w izolacji domowej i nie mam objawów. Ile dni potrwa izolacja?
Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
Czy po uznaniu osoby zakażonej za zdrową nadal musi przebywać w izolacji?
Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania wyniku dodatniego na koronawirusa- w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych. Jeśli wystąpiły objawy infekcji czas izolacja powinna kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
Osoba, z którą mieszkam jest na obowiązkowej kwarantannie. Czy ja również muszę iść na kwarantannę?
Nie, jeśli nie miałeś bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie, np.:
– członkowie rodziny zamieszkujące z osobą, która podlegała kwarantannie ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą,
– rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.

 

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij