Tego roku wiosna w czterech ścianach

Udostępnij

Od dnia 25.03.2020 r. w Polsce zaczęły obowiązywać kolejne ograniczenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Między innymi oto one:
1. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
– dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
2. Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
3. Zakłady pracy. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Podsumowując sytuację można powiedzieć, że rząd wprowadza rygory pod karą, której wysokości na razie nie znamy. Ogólnikowy opis rygorów na stronie gov.pl/web/koronawiru zmienia się po kilku godzinach.  Wiadomo natomiast, że w razie czego decydować będzie policja. Chciałbym zauważyć, że nie jesteśmy chińskimi obywatelami, gdzie całą historię życia mamy zapisaną w programie oceny obywatela i policja na poczekaniu może sprawdzić gdzie idziemy, czym się zajmujemy i jaką mamy rodzinę.

A tak naprawdę chodzi o to, że poprawia się pogoda i nasi rodacy zaczynają się gromadzić – zwłaszcza pewne określone grupy wiekowe. Wystarczyłoby ograniczyć wyjście młodzieży na grilla i starszych ludzi do marketów budowlano – ogrodniczych. Ale tego nie można powiedzieć wprost.

Tego roku wiosna w czterech ścianach

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij