Co dalej z górnictwem węgla energetycznego? Prognozy

Udostępnij

1. Założenie o bezustannym wzroście zużycia prądu trzeba zrewidować, bowiem już minimalnie spadło. W okresie styczeń – lipiec 2019 produkcja energii elektrycznej w Polsce była o 2 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie 2018, a jej krajowe zużycie o 0,29 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Pewny jest wzrost cen energii – obecne są nie do zachowania w dłuższej perspektywie. Przełoży się na działania optymalizacyjne u dużych odbiorców energii.
2. Zapotrzebowanie na węgiel z polskich kopalń będzie spadać – nowe bloki w Opolu i Jaworznie będą potrzebowały mniej węgla by wyprodukować tę samą ilość energii, a w ciepłownictwie zaczyna się właśnie cykl inwestycyjny w gaz.
3. Spadnie zapotrzebowanie na węgiel w sektorze komunalnym, gdyż przeciwdziałanie smogowi spowoduje wymianę części pieców, podłączenie do sieci ciepłowniczej zasobów mieszkaniowej w miastach oraz systematyczne eliminowanie kotłów kopciuchów o niskiej sprawności.
4. Jeśli UE nie podejmie działań wobec polityki dumpingu cenowego rosyjskiego węgla, będzie on tańszy od krajowego i będzie zyskiwał udział w rynku. A nie zanosi się na takie działania. Dodatkowo Frans Timmermans znany głównie z toczenia przeciw Polsce postępowania o naruszenia praworządności, obejmie tekę wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za unijną politykę klimatyczną. Czyli dekarbonizacja w UE przyspieszy.
5. Górnictwo stoi przed negatywnymi trendami: spadkiem cen węgla na świecie (co w ciągu kilku lat się nie zmieni); koniecznością spłaty starych zadłużeń (już od roku 2020) oraz ograniczonymi możliwościami pozyskania nowych kredytów.
6. Będzie rosła presja płacowa w górnictwie, co jest w pełni zrozumiałe.

Jaki wniosek? Jeśli nie ma paść powinno przejść głęboką restrukturyzację. Nie ma innego wyjścia.

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

2 komentarze do “Co dalej z górnictwem węgla energetycznego? Prognozy

Komentowanie zostało wyłączone.