Co się nie zgadza w paskach z wypłaty i premii?

Udostępnij

W związku z pytaniami dotyczącymi ewentualnych nieprawidłowości pasków z wypłatą z miesiąca czerwiec oraz jednorazową premią wyjaśniamy poniżej zasady odczytu pasków zarobkowych z składką PPE.

Składka PPE jest odprowadzana bezpośrednio z funduszu pracodawcy, natomiast pracownik opłaca tylko podatek od niej. Składka na PPE odprowadzana jest z każdej formy wynagrodzenia, a więc również z tegorocznej premii.

Schematyczny sposób określenia wynagrodzenia pracownika, który nie zdeklarował przynależności do PPE wygląda następująco:
Brutto minus ZUS i podatek = Netto minus inne potrącenia = ROR

Natomiast schematyczny sposób określenia wynagrodzenia pracownika, który zadeklarował przynależność do PPE wygląda następująco:
Brutto ze składką PPE (którą wpłaca JSW bezpośrednio na konto emerytalne ale wykazuje na pasku) minus ZUS i podatek (w tym podatek od składki PPE) = Netto ze składką PPE (składka na koncie emerytalnym) minus inne potrącenia = Netto minus składka PPE (składka na koncie emerytalnym) = ROR

Ponadto proszę pamiętać, że miesiąc czerwiec składa się tylko z 19-tu dni roboczych czarnych. Tym samym pasek zarobkowy za ten miesiąc jest poniżej oczekiwań większości pracowników.

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

2 komentarze do “Co się nie zgadza w paskach z wypłaty i premii?

 1. No dobra….
  Ale teraz pytanie które zadaja sobie w większości wszyscy znajomi pracujący pod kopalnia… dlaczego im bliżej sezonu urlopowego stawki urlopowe leca diametralnie w dół….
  przykład wyplata za kwiecień urlop 559zł, wyplata maj 487, za czerwiec 423 … no i premia to już tylko 401zł
  Idac obecnie na urlop wakacyjny w lipcu bądź sierpniu przy 10 dniach urlopu tracimy średnio ponad 1tys zł.
  Dodam ze liczba dni weekendowych przepracowanych w kolejnych miesiącach podobna. z czego wynika stawka urlopowa i tak nagły spadek jej wartości… >?

  • Stawka urlopowa obliczona jest z trzech poprzedzających miesięcy. Ilość dni przepracowanych podzielona przez ilość dni czarnych przepracowanych.

Komentowanie zostało wyłączone.