Gaszenie pożaru w JSW

Udostępnij

Ministerstwo Energii próbuje ugasić pożar, które wywołało w JSW S.A., związany z chęcią wykorzystania funduszu stabilizacyjnego do budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce.

Zrobiło to rękami firmy Enea, który jest podmiotem zaangażowanym w projekt elektrownia Ostrołęka C. Enea poinformowała, że na żadnym z etapów rozmów i planowania dotyczącego finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 1 000 MW (Ostrołęka C) nie brano pod uwagę zaangażowania środków Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Enea podała ponadto, że udział JSW i środków pochodzących z JSW, a także Funduszu Stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie są również brane pod uwagę przy obecnym uzgadnianiu formy, harmonogramu oraz warunków zaangażowania finansowego inwestora finansowego oraz innych inwestorów w projekt Ostrołęka C.

Dodatkowo w dniu 21.01.2019 r. w Warszawie odbędzie się spotkanie komisji trójstronnej do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, którego głównym tematem będzie rozwiązanie konfliktowej sytuacji w JSW S.A. W związku z powyższym pikieta w dniu 21.01.2019 r. w Warszawie pod Ministerstwem Energii została odwołana. Strona społeczna wykazuje dobrą wolę aby ten problem rozwiązać na drodze negocjacji, w spokoju i bez nadmiernych emocji.

Ponadto Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o całkowitym wykupie obligacji o łącznej wartości nominalnej 71,5 mln zł oraz 13,2 mln dol. wyemitowanych w 2014 r., zgodnie z zasadą, że nadmiar pieniędzy u sąsiada zawsze kusi.

Ale aby nie było tak kolorowo, Minister Energii korzystając ze swojego prawa desygnował do składu rady nadzorczej górniczej firmy Roberta Małka. W przeszłości nowy członek rady był m.in. w zarządzie Unipetrolu. W ten sposób członkowie Rady Nadzorczej JSW, powołani przez właściciela, zyskują zdecydowaną większość w Radzie.

Poniżej treść komunikatu reprezentatywnych organizacji związkowych do załogi JSW S.A.

Komunikat

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij