Zasady przyznawania „Nagrody Barbórkowej” w KWK Pniówek w 2018 roku

Udostępnij

  1. Nagrodę Barbórkową w KWK „Pniówek” ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia uzyskanego za sierpień, wrzesień i październik 2018 roku.
  2. Sposób wyliczenia nagrody barbórkowej:
    a.
    wynagrodzenie za przepracowane dniówki od poniedziałku do piątku (czarne) łącznie z kartą górnika należy podzielić przez ilość dni roboczych (czarnych) przepracowanych w okresie przyjętym do wyliczenia nagrody.
    b. wynagrodzenie za przepracowane soboty, niedziele, święta i godziny nadliczbowe łącznie z kartą górnika należy podzielić przez ilość dni roboczych okresu przyjętego do wyliczenia nagrody.
    c. ilość godzin przyjęta do wyliczenia wynagrodzenia o którym mowa w ppkt b nie może przekroczyć 37,5 godz.
    d. wartość ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy uwzględniony do wyliczenia nagrody przyjąć w sposób następujący – 1/4 należnego rocznego wymiaru pomnożyć przez cenę węgla deputatowego oraz wskaźnik 1,2302 i podzielić przez ilość dni roboczych okresu przyjętego do wyliczenia. Wartość ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy przyjęto w wielkości zgodnej z 2018 r.
    e. dodatek ratowniczy za sierpień, wrzesień i październik podzielić przez ilość dni roboczych okresu przyjętego do wyliczenia.
    f. kwoty wyliczone wg punktów: a), b), c), d) zsumować i pomnożyć przez 26.
  3. Pracownikom JSW S.A., którzy podjęli pracę w KWK „Pniówek” w okresie od 01.12.2017 r. do 30.11.2018 r. nagroda „Barbórkowa” zostanie wypłacona w pełnej wysokości.
  4. Pracownicy SiG Sp. z o.o., którzy zostali zatrudnieni w KWK „Pniówek” otrzymają nagrodę barbórkową w pełnej wysokości, jeżeli spełniają warunki z tzw. „Nowych Umów”, zgodnie z Uchwałami Zarządu JSW S.A. nr 354/1X/2018 z dnia 23.05.2018 r. – zgodnie z § 9 umowy.

Dla przypomnienia – w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy KWK „Pniówek” (który został wypowiedziany lecz nadal obowiązuje do czasu wprowadzenia nowego – prawny paradoks) okres, dla którego określano wartość Nagrody Barbórkowej, ograniczony był tylko do miesiąca października. Co to oznaczało dla pracownika? Po pierwsze niesprawiedliwość – do wielkości Nagrody Barbórkowej nie liczyło się gdzie i jak pracujesz w innych miesiącach. Za to miesiąc październik skutkował nagłym wzrostem ambicji i brakiem absencji. Po drugie – problem zatrudnienia się w dni wolne od pracy dla przeciętnego pracownika. I tym samym znaczne kominy w wysokości Nagrody Barbórkowej wśród pracowników. Wyobraźmy sobie jeszcze inne potencjalne zagrożenie – przykaz odgórny aby w miesiącu październiku ograniczyć do minimum zatrudnienie w nadgodzinach i dniach wolnych od pracy, po to aby ograniczyć wielkość nagrody.

Dlatego reprezentatywne związki zawodowe, w tym ZZ Kadra, czynić będą starania aby w nowym układzie zbiorowym pracy JSW S.A., okres obliczeniowy Nagrody Barbórkowej był maksymalnie wydłużony.

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

2 komentarze do “Zasady przyznawania „Nagrody Barbórkowej” w KWK Pniówek w 2018 roku

  1. Witam , ilość godzin nadliczbowych 37,5h jest to wartość z okresu rozliczeniowego czyli z 3 miesiecy czy maxymalna wartość w danym miesiącu .

Komentowanie zostało wyłączone.