Ile to jest 452 miliony złotych?

Udostępnij

JSW S.A. dostała propozycję odkupienia od państwowych firm pakietu akcji budowlanej spółki Polimex – Mostostal. Kontrolowane przez Skarb Państwa firmy: Enea, Energa, Polska Grupa Energetyczna i PGNiG Technologie na początku 2017 r. zainwestowały w Polimex, by ratować go przed bankructwem. Obecnie są w posiadaniu akcji wartych na giełdzie około 452 mln zł.

452 mln zł – tyle też pieniędzy powinna wyłożyć JSW S.A. Kto bogatemu zabroni? Przecież w I półroczu 2108 r. JSW S.A. zarobiła na czysto 1,1 mld zł. Skoro wydaje przeciętnie 100 mln zł na wyposażenie ściany wydobywczej to według niektórych kilkaset baniek nie robi różnicy.

Nikt nie zadaje sobie pytania jak trudno jest uzyskać 452 mln zł. Na przykład z podatków. W roku 2017 firma Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, zapłaciła podatku dochodowego CIT w wysokości 460 mln zł. W każdym mieście kilka sklepów, ludzie ciągle wchodzą i wychodzą a płaci podatek w wysokości jak Jastrzębska Spółka Węglowa (223,6 mln zł), posiadacz kilku raptem kopalni. Natomiast były Katowicki Holding Węglowy zanotował stratę w wysokości 1,6 mld zł. Auchan (70 hipermarketów) i TESCO zanotowały straty i nie zapłaciły podatku dochodowego. Może pieniędzy na dofinansowanie polskiego przemysłu, co jest chwalebnym przedsięwzięciem, warto poszukać gdzieś indziej? I jeszcze jedno – przy wyborze sklepu na zakupy kierujmy się ekonomicznym patriotyzmem. Inne nacje tak robią.

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

1 komentarz do “Ile to jest 452 miliony złotych?

Komentowanie zostało wyłączone.