Myśmy to wszystko zrobili

Udostępnij

„Myśmy to wszystko zrobili” – takie hasło bije z nowego biuletynu ZZ Jedność. Zebraliśmy się, napisaliśmy i zrobiliśmy – jak na załączonym obrazku. Wszystkie premie, dodatki, wypłaty to nasza zasługa. Trzeba powiedzieć sobie szczerze – to, że słońce wschodzi i zachodzi nad Jastrzębiem, to również nasza zasługa. W zamian żądamy tylko pokłonu i stosownej ofiary. Trochę śmieszne i trochę straszne.

Bezpieczeństwo pracy jest priorytetem, to nie ulega wątpliwości. Tragedia która wydarzyła się w KWK „Zofiówka” kolejny raz boleśnie to wszystkim nam uświadomiła. Nie ma jednocześnie takiej gałęzi gospodarki poddanej tak mocnemu nadzorowi pod względem bhp. OUG, WUG, infolinie w w/w urzędach, ZSIP, związki zawodowe itd. Ale zbijanie kapitału politycznego na ludzkiej tragedii jest niesmaczne.

Kolejny temat to spór zbiorowy – idea sporu nie polega na starciu w klatce jak w MMA, licytacji na to, kto zażąda więcej i poleci z tym do mediów. To kompromis dwóch stron, pomiędzy żądaniami a realnymi postulatami do spełnienia. Dzięki wyrzeczeniom załogi JSW S.A. przetrwała zapaść na rynku węgla. Sytuacja uległa poprawie i załoga zaczyna to odczuwać. Mówi się, że ludzie głosują nogami, stąd też jest wielu chętnych do pracy w JSW S.A., również z innych spółek węglowych. Widzą potencjał i rozwój spółki. Nie zepsujmy tego, bawiąc się w polityczne gierki, bo to jest tylko na rękę właścicielowi, którego obowiązkiem jest szukanie oszczędności. Nie oznacza to, że mamy siedzieć pokornie i cicho lecz we wszystkim wskazany jest umiar.

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

2 komentarze do “Myśmy to wszystko zrobili

  1. Gdyby nie ZZ Jedność to w spółce dalej trwałby kryzys. 2,5mld zysku netto za 2017r. za 1kwartał 2018r. 753,9mln zł netto. Wasze super porozumienia oszczędnościowe trzeba było podpisywać na rok z możliwością przedłużenia o kolejny rok lub zakończeniu gdy sytuacja Spółki się poprawi. Poza tym w Spółce podwyżek płac nie było od 2014r., więc proszę nie dziwić się frustracją pracowników, którzy nie dostali podwyżki płacy lub stawki zaszeregowania osobistego którą w większości dostali członkowie reprezentatywnych związków, nawet 2 stawki w 2 lata.

    • Nie dziwie się frustracji pracowników z racji braku podwyżek i w związku z tym związki reprezentatywne prowadzą konstruktywny dialog z zarządem i rządem. Jeżeli uważa Pan, że podwyzki dostali głównie członkowie związków reprezentatywnych, to wniosek nasuwa się sam, prawda? Natomiast nie rozumiem dlaczego uważa Pan, że gdyby nie ZZ Jedność to w spółce trwałby nadal kryzys. To moim zdaniem całkowicie bezzasadne. Porozumienia oszczędnościowe były tworzone wtedy i dośc łatwo je oceniać z perspektywy dnia dzisiejszego.

Komentowanie zostało wyłączone.