Popatrz kochanie jak PIT mi urósł

Udostępnij

Co przynosi początek roku 2018 dla pracowników JSW S.A.? Przede wszystkim zmiany na korzyść w wynagrodzeniu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i ich wpływ na roczny PIT za rok 2018.

 1. Rok 2018 kończy podział w JSW S.A.  na gorszy sort pracowników spółki pod względem wynagrodzenia za sobotę, niedzielę i święta. Zawarte porozumienie z dnia 19 lutego 2018 roku pomiędzy Zarządem JSW S.A. i reprezentatywnymi związkami zawodowymi, w tym ZZ Kadra, wprowadza jednolite zasady tego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników JSW S.A. – na zasadach najbardziej korzystnych spośród dotychczas obowiązujących na poszczególnych kopalniach. Czyli za pracę w niedzielę, święta oraz dni wolne od pracy przysługuje wynagrodzenie normalne za daną dniówkę w podwójnej wysokości, natomiast za wykorzystany dzień wolny tzw. „Z” – wynagrodzenie nie przysługuje.
 2. Wynagrodzenie za czas urlopu – to również równanie do szczytów spośród dotychczas obowiązujących zasad na poszczególnych kopalniach. Wynagrodzenie za 1 dzień urlopu wypoczynkowego ustala się w następujący sposób – elementy wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru uzyskane za dni przepracowane łącznie z godzinami nadliczbowymi oraz sobotami, niedzielami i świętami w okresie obrachunkowym dzieli się przez liczbę dni roboczych przepracowanych w tym okresie.
 3. Wynagrodzenie za czas choroby – za niezdolność do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z choroba zakaźną dla pracowników, którzy przepracowali co najmniej 8 lat i niezdolność pracy trwała nieprzerwanie, co najmniej 5 dni, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 100% podstawy wymiaru chorobowego. W środku sezonu grypowego to ważna wiadomość dla pracowników kursujących pomiędzy ośrodkiem zdrowia i łóżkiem z medykamentami.
 4. Zasiłek chorobowy – za okres nieprzerwanej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z choroba zakaźną – trwającej dłużej niż 33 dni, począwszy od 34-go dnia aż do 90-go dnia włącznie jej trwania, pracownikowi przysługuje „dodatek do zasiłku chorobowego”, płatny w ramach funduszu wynagrodzeń, do wysokości 100% wymiaru zasiłku chorobowego.

Powyższe ustalenia wchodzą w życie w skutek porozumienia od dnia 1 marca 2018 roku. Oczywiście można było zostawić wszystko tak jak było – zgodnie z teorią związku zawodowego, który żeruje na konfliktach jak sęp na martwym bawole w afrykańskiej spiekocie. Ale oznaczało by to dalszy podział na lepszych i gorszych pracowników JSW S.A., nierówne ich traktowanie i zwykłą ludzką niesprawiedliwość.

Dlatego reprezentatywne związki zawodowe, w tym ZZ Kadra, wychodząc na przeciw potrzeb pracowników, zawarły porozumienie z Zarządem w tej tematyce. Równanie do szczytów to cel jaki przyświecał temu porozumieniu. Prace związane z nowym układem zbiorowym pracy, a zwłaszcza z jego najważniejszym elementem czyli nowej siatce płac prowadzone są w tym samym duchu – równanie do szczytów. To cel jaki przyświeca ZZ Kadra.

Ponadto przywróceniu ulegają następujące elementy wynagrodzenia – wypłata pomocy szkolnych, premia BHP i bilety z karty górnika.
I uprzedzając pytania dotyczące dopłat do transportu – uważamy, że korzystniejsze dla pracowników jest podwyższenie ich wypłat aby stać ich było na paliwo niż dopłacać do firm transportowych.

Artur Fildebrandt

ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij

8 komentarzy do “Popatrz kochanie jak PIT mi urósł

 1. „natomiast za wykorzystany dzień wolny tzw. „Z” – wynagrodzenie nie przysługuje”-

  Czyli nie będzie już żadnego dodatku za Z-ke (tak jak było do tej pory)?
  Wydaje mi się, że ten punkt nie jest bardziej korzystny.. Teraz mieliśmy dodatek 100zł jeśli wzieliśmy Z-ke, albo 190zł. Coś mi się wydaje, że polecieliście w chu**

  • Czy nastawia się Pan na pracę w sobotę, niedzielę i święta po to aby wybierać wolny dzień tzw. „Z”? Proszę zauważyć, że pomimo wybrania tego dnia wolnego ma Pan zapłacony go jak tzw. „czarny dzień”. W przypadku kiedy nie korzysta Pan z „Z” dostaje Pan dwukrotne wynagrodzenie za wykonywaną pracę (tj. wynagrodzenie za wykonywaną pracę a nie wynikającą z stawki zaszeregowania wraz z dodatkami, np. dwukrotny dodatek za przodowego bądź sanitariusza).

 2. „za pracę w niedzielę, święta oraz dni wolne od pracy przysługuje wynagrodzenie normalne za daną dniówkę w podwójnej wysokości”
  Podwójnie liczone od całości wynagrodzenia za dniówkę, wliczając w to premię szkodliwe KG i inne dodatki, czy jak to było liczone wcześniej tylko od stawki? Bo dla mnie dużo lepszą opcją było porozumienie dające dodatek 200 PLN do dniówki.
  Mało doprecyzowane.

  • W poprzednim poście wytłumaczyłem zasady naliczania. W kolejnym artykule na stronie kadrapniowek.pl będzie Pan miał doprecyzowane zasady wynagradzania.

 3. Przy tym układzie na nowej umowie tracę 150 złotych za weekendy…

  Poprzednie porozumienie 170 zł do dniówki a teraz po staremu jest 126zł
  Ztki za darmo były po 100 zł

  Mam pytanie czy w związkach ktoś umie liczyć? Sobota za Ztke Niedziela do wypłaty i -150zł niż wcześniej…

  • Wynagrodzenie w podwójnej wartości za wykonywaną pracę a nie wynikającą z stawki osobistego zaszeregowania. Jeżeli wykonuje Pan pracę w sobotę, niedzielę i święta i korzysta pan z tzw. „Z” to ten dzień opłacany jest jak zwykły „czarny dzień”. Proszę poczekać na pasek z miesiąca marca, wtedy zobaczy Pan czarno na białym jak wygląda to wynagrodzenie.

 4. Czy z zawartym porozumieniu uwzględnia się pracowników przyjętych w 2012r (nowa umowa)?
  W jaki sposób wypłacą bilet z karty górnika?
  Czy wynagrodzenie za przepracowany dzień wolny będzie tej samej wysokości jak osób na starych umowach?

  • Porozumienie dotyczy każdego rodzaju umowę o pracę. Wynagrodzenie w podwójnej wartości wynagrodzenia za wykonywaną pracę a nie wynikającej z stawki zaszeregowania. Szczegóły dotyczące biletu z Karty Górnika będą omawiane w kolejnych artykułach na stronie kadrapniowek.pl

Komentowanie zostało wyłączone.