Przygotowania do przejęcia KWK „Krupiński”?

Udostępnij

Co dalej z kopalnią „Krupiński”, przekazaną do Spółki Restrukturyzacji Kopalń? Okazuje się, że firma „Universal Energy” Sp. z o.o., mająca siedzibę w Mysłowicach, poszukuje pracowników do pracy na KWK „Krupiński”. Pożądany jest szereg pracowników, od osoby wyższego dozoru ruchu w specjalności górniczej z uprawnieniami Kierownik Działu Górniczego, poprzez geologów, górników, elektryków, ślusarzy a kończąc na obsłudze łaźni. Ta sama firma poszukuje pracowników na kopalnię „Jas-Mos”.

Z naszych ustaleń wynika, że Universal Energy jest obecnie podwykonawcą SRK. Ale czy będzie ją nadal? Czy Universal Energy nie ma większych ambicji?

W roku 2015 do istniejącej wówczas Kompanii Węglowej wpłynęła wstępna oferta zakupu trzech kopalń przeznaczonych do likwidacji. Chodziło o zakłady Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum. Złożyła ją spółka Universal Energy z Mysłowic, która powstała w kwietniu 2014 roku. Jej właścicielem jest jeden z najbogatszych Polaków, Krzysztof Domarecki. Majątek jego giełdowej spółki Selena sięga 460 milionów złotych. Universal Energy jest natomiast firmą technologiczno-inżynieryjną działającą w sektorach energetycznym i górniczym. Jak wynika z własnego profilu firmy, koncentruje się ona na nowoczesnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązaniach w zakresie surowców energetycznych, w szczególności metanu i węgla kamiennego. Spółki Selena i Universal Energy po za tym, że należą do Krzysztofa Domareckiego, nie są ze sobą powiązane w inny sposób.

Prezesem Universal Energy jest były wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego Waldemar Mróz. Waldemar Mróz – jak ma wynikać z archiwów IPN – został zarejestrowany jako tajny współpracownik SB pseudonim Krzysztof. Sam zainteresowany – wątpliwości dotyczące jego przeszłości w czasach komunizmu – komentuje tak: Dawno, dawno temu składałem oświadczenie lustracyjne. Sprawa w tej chwili jest w sądzie w Katowicach, to niezawisły sąd wyda w tej sprawie wyrok. Ja naprawdę nie będę odnosił się do tych spraw, na takiej zasadzie, że ja będę mówił tak, a ktoś inny inaczej.

Ostatecznie nie doszło do transakcji a w/w kopalnie zostały przekazane do SRK.
Universal Energy nie po raz pierwszy chciał kupić kopalnie. W roku 2014 spółka zgłosiła się w tej sprawie do rządu, a dokładniej do Ministerstwa Gospodarki. Tam Krzysztof Domarecki rozmawiał z odpowiedzialnym za kopalnie wiceministrem Jerzym Pietrewiczem. Chciał nabyć kopalnie należące do Katowickiego Holdingu Węglowego, ale te nie były na sprzedaż.
Podsumowując można stwierdzić, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Biorąc pod uwagę apetyt Universal Energy na posiadanie kopalni trudno uwierzyć, że spółka zadowoli się rolą podwykonawcy SRK. Trzeba też pamiętać o ostatnim zamieszaniu w SRK, o czym pisaliśmy poprzednim razem – Przyszliśmy ci zrobić samobójstwo.
Związek Zawodowy „Kadra” będzie obserwował i analizował sytuację związaną z KWK „Krupiński”. Fedrunek na kopalni nie był opłacalny dla JSW a będzie opłacalny dla innej firmy? Czy w takim razie ktoś popełnił błąd?
Artur Fildebrandt
ARTUR FILDEBRANDT
ZZ Kadra Pniówek

Udostępnij